Kontakt

Välkommen att kontakta oss på Schindler. I kontaktbubblan finner du våra lokalkontor och nedan finner du övriga funktioner på Schindler Hiss AB.

Kontakta oss

Huvudkontor
Schindler Hiss AB
Rinkebyvägen 25
182 36 Danderyd

Vxl: 08-622 40 00
Felanmälan dygnet runt: 020-31 33 33

Sök ditt lokal kontor nedan: 

Felanmälan

Vår felanmälan kan du nå dygnet runt på nedan telefonnummer. Vardagar kl 8-16 går det även bra att felanmäla via e-post. 

Felanmälan: 020-31 33 33
felanmalan.se@schindler.com

Huvudkontor

Schindler Hiss AB
BOX 547
182 15 Danderyd

Besöksadress
Rinkebyvägen 25
182 36

Tel: 08-622 40 00


Ledningsgruppen

Behöver du komma i kontakt med vår ledningsgrupp, finner du deras kontaktuppgifter nedan.

Övriga funktioner & avdelningar

Behöver du komma i kontakt med någon av våra övriga avdelningar och funktioner, finner du deras kontaktuppgifter i listorna nedan. 

Nyinstallation hissar

NI/MOD Chef
Thomas Rosendahl
070-589 00 59
thomas.rosendahl@schindler.com


tf. Försäljningchef

Thomas Rosendahl
070-589 00 59
thomas.rosendahl@schindler.com


Säljare Stockholm-Mälardalen och norra Sverige
Peter Rehnström 
070-586 86 69
peter.rehnstrom@schindler.com


Säljare Stockholm-Mälardalen
Mikael Moberg
070-586 07 96
mikael.moberg@schindler.com


Säljare Stockholm-Mälardalen-Östergötland
Johan Ekblom
070-586 10 76
johan.ekblom@schindler.com


Säljare södra Sverige

Patrick Brookes
070-586 12 91
patrick.brookes@schindler.com


Säljare västra Sverige
Mats Björck
070-204 12 09
mats.bjorck@schindler.com


Installationschef stora projekt
Benjamin Katzler
070-589 22 80
benjamin.katzler@schindler.com


Field Operation Manager

Vikén Martarian
070-586 10 53
viken.martarian@schindler.com

 

Nyinstallation rulltrappor

NI/MOD Chef
Thomas Rosendahl
070-589 00 59
thomas.rosendahl@schindler.com
 

tf. Försäljningschef
Thomas Rosendahl
070-589 00 59
thomas.rosendahl@schindler.com

Säljare Rulltrappor Sverige
Torleif Nylén
070-593 49 59
torleif.nylen@schindler.com


Installationsledare rulltrappor Sverige
Björn Berger
070-586 79 94
bjorn.berger@schindler.com

Service och underhåll

Hitta ditt lokala kontor i listan till höger.

Eftermarknadschef
Vikén Martarian
070-586 10 53
viken.martarian@schindler.com

 

Regionchef Norr
Anders Oldmar, Stockholm
070-586 05 01
anders.oldmar@schindler.com

Regionchef Stockholm, Göteborg, Malmö
Anders Oldmar, Stockholm
070-586 05 01
anders.oldmar@schindler.com

Regionchef Svealand/Götaland
Ann Timbäck
070-350 50 99
ann.timback@schindler.com

Kontakta någon av våra servicekontraktssäljare nedan.


Servicekontrakt Storkundsavtal
Franck Grégoire
070-581 59 01
franck.gregoire@schindler.com

 

Servicekontrakt Offentliga upphandlingar
Franck Grégorire
070-581 59 01
franck.gregoire@schindler.com 

 

Servicekontrakt Stor Stockholm regionen
Saman Elyass
070-548 41 41
saman.elyass@schindler.com

Servicekontrakt Norrland
Saman Elyass
070-548 41 41
saman.elyass@schindler.com

 

Servicekontrakt Södra Sverige
Sven Norlinder
070-586 07 82
sven.norlinder@schindler.com

 

Servicekontrakt Västra Sverige
Sven Norlinder
070-586 07 82
sven.norlinder@schindler.com
 

Modernisering hissar

NI/MOD Chef
Thomas Rosendahl
070-589 00 59
thomas.rosendahl@schindler.com


tf. Försäljningschef

Thomas Rosendahl
070-589 00 59
thomas.rosendahl@schindler.com


Säljare Stockholm
Bengt Sundström 
070-520 75 60
bengt.sundstrom@schindler.com


Säljare södra Sverige
Thomas Holmberg 
070-587 34 88
thomas.holmberg@schindler.com


Säljare sydöstra Sverige
Bengt Aldebert 
070-589 75 25
bengt.aldebert@schindler.com


Säljare sydvästra Sverige
Patrik Magnusson 
070-553 75 06
patrik.magnusson@schindler.com


Säljare Östra Götaland - Jönköping
Johan Nilsson
070-586 58 58
johan.nilsson@schindler.com


Säljare Norra Norrland
Peter Lohman
070-586 70 75
peter.lohman@schindler.com


Field Operation Manager
Vikén Martarian
070-586 10 53
viken.martarian@schindler.com

Modernisering rulltrappor

NI Chef
Thomas Rosendahl
070-589 00 59
thomas.rosendahl@schindler.com


tf. Försäljningschef
Thomas Rosendahl
070-589 00 59
thomas.rosendahl@schindler.com


Säljare Modernisering Rulltrappor
Torleif Nylén
070-593 49 59
torleif.nylen@schindler.com


Installationsledare rulltrappor Sverige
Björn Berger
070-586 79 94
bjorn.berger@schindler.com

Lager & logistik

Lager och logistikansvarig
Lars Moberg
070-586 03 25
lars.moberg@schindler.com


Logistikkoordinator

Gustav Ax
070-586 01 63
gustav.ax@schindler.com


Orderadministratör
Anne Pehrsson
070-586 03 22
anne.pehrsson@schindler.com