Kontakt

Välkommen att kontakta oss på Schindler. I kontaktbubblan finner du våra lokalkontor och nedan finner du övriga funktioner på Schindler Hiss AB.

Felanmälan

Vår felanmälan kan du nå dygnet runt på nedan telefonnummer. Vardagar kl 8-16 går det även bra att felanmäla via e-post. 

Felanmälan: 020-31 33 33
felanmalan.se@schindler.com

Huvudkontor

Schindler Hiss AB
Box 547
182 15 Danderyd

Besöksadress
Rinkebyvägen 25
182 36 Danderyd

Tel: 08-622 40 00


Funktioner & avdelningar

Behöver du komma i kontakt med någon av våra övriga avdelningar och funktioner, finner du deras kontaktuppgifter i listorna nedan. 

Nyinstallation hissar

Förfrågningar skickas till respektive säljare nedan.


Försäljningchef

Benjamin Katzler
070-589 22 80
benjamin.katzler@schindler.com


Norr

Peter Rehnström
070-586 86 69
peter.rehnstrom@schindler.com

Erik Andersson
070-586 40 03
erik.andersson@schindler.com

 

Öst

Mikael Moberg
070-586 07 96
mikael.moberg@schindler.com

Peter Rehnström
070-586 86 69
peter.rehnstrom@schindler.com

 

Väst

Johan Malmberg Veskoukis
070-376 44 94
johan.malmberg.veskoukis@schindler.com

Mikael Moberg
070-586 07 96
mikael.moberg@schindler.com

 

Syd

Patrick Broockes
070-586 12 91
patrick.brookes@schindler.com

Daniel Frisk
070-586 07 44
daniel.frisk@schindler.com

Mellan

Erik Andersson
070-586 40 03
erik.andersson@schindler.com

Daniel Frisk
070-586 07 44
daniel.frisk@schindler.com

 
 
 
 
 
 

Utbyte hissar

Förfrågningar skickas till respektive säljare nedan.


Försäljningchef

Benjamin Katzler
070-589 22 80
benjamin.katzler@schindler.com

 

Norr / Öst

Erik Andersson
070-586 40 03
erik.andersson@schindler.com

Daniel Frisk
070-586 07 44
daniel.frisk@schindler.com

 

Syd/Väst

Johan Malmberg Veskoukis
070-376 44 94
johan.malmberg.veskoukis@schindler.com

Daniel Frisk
070-586 07 44
daniel.frisk@schindler.com

 
 
 
 
 
 

Nyinstallation- och utbyte rulltrappor

Förfrågningar skickas till respektive säljare nedan.

 

Försäljningchef
Benjamin Katzler
070-589 22 80
benjamin.katzler@schindler.com

Säljare rulltrappor
Lukas Zeder
070-586 08 43
lukas.zeder@schindler.com


Installationsledare rulltrappor
Alexander Åkerström
070-586 01 57
alexander.akerstrom1@schindler.com

 

Service och underhåll

Hitta ditt lokala kontor i listan till höger.

Regionchef

Anders Oldmar, Stockholm
070-586 05 01
anders.oldmar@schindler.com

 

Kontakta någon av våra servicekontraktssäljare nedan.

Servicekontrakt Säljchef/Storkundsavtal
Gianluca Crivelli
070-587 21 78
gianluca.crivelli@schindler.com

 

Servicekontrakt Offentliga upphandlingar
Hans Lundgren
070-661 96 02
hans.lundgren@schindler.com 

 

Servicekontrakt Stor Stockholm regionen
Saman Elyass
070-548 41 41
saman.elyass@schindler.com

 

Servicekontrakt Norrland
Saman Elyass
070-548 41 41
saman.elyass@schindler.com

 

Servicekontrakt Södra Sverige
Khristian Zamora
070-586 02 74
khristian.zamora@schindler.com

 

Servicekontrakt Västra Sverige

Anders Asker
070-586 02 87
anders.asker@schindler.com
 

 
 
 

Lager & logistik

Lager och logistikansvarig
Lars Moberg
070-586 03 25
lars.moberg@schindler.com

 

Orderadministratör
Anne Pehrsson
070-586 03 22
anne.pehrsson@schindler.com

Ledningsgruppen

Behöver du komma i kontakt med vår ledningsgrupp, finner du deras kontaktuppgifter nedan.

VD

Vikén Martarian
ledningen.se@schindler.com

HR-chef

Henrik Ekengren
ledningen.se@schindler.com

 
 
 

Kontakta oss

Huvudkontor
Schindler Hiss AB
Rinkebyvägen 25
182 36 Danderyd

Vxl: 08-622 40 00
Felanmälan dygnet runt: 020-31 33 33

Sök ditt lokal kontor nedan: