Kontakt

Välkommen att kontakta oss på Schindler. I kontaktbubblan finner du våra lokalkontor och nedan finner du övriga funktioner på Schindler Hiss AB.

Kontakta oss

Huvudkontor
Schindler Hiss AB
Rinkebyvägen 25
182 36 Danderyd

Vxl: 08-622 40 00
Felanmälan dygnet runt: 020-31 33 33

Sök ditt lokal kontor nedan: 

Felanmälan

Vår felanmälan kan du nå dygnet runt på nedan telefonnummer. Vardagar kl 8-16 går det även bra att felanmäla via e-post. 

Felanmälan: 020-31 33 33
felanmalan.se@schindler.com

Huvudkontor

Schindler Hiss AB
Box 547
182 15 Danderyd

Besöksadress
Rinkebyvägen 25
182 36 Danderyd

Tel: 08-622 40 00


Funktioner & avdelningar

Behöver du komma i kontakt med någon av våra övriga avdelningar och funktioner, finner du deras kontaktuppgifter i listorna nedan. 

Nyinstallation- och modernisering hissar

Nyinstallation- och moderniseringschef
Linn Ivansson
070-586 10 44
linn.ivansson@schindler.com

 

Förfrågningar skickas till sales.se@schindler.com


Försäljningchef

Benjamin Katzler
070-589 22 80
benjamin.katzler@schindler.com

 

Säljare
Peter Rehnström 
070-586 86 69
peter.rehnstrom@schindler.com


Säljare
Mikael Moberg
070-586 07 96
mikael.moberg@schindler.com

 

Säljare
Patrick Brookes
070-586 12 91
patrick.brookes@schindler.com

 
 

Nyinstallation- och modernisering rulltrappor

Nyinstallationschef
Linn Ivansson
070-586 10 44
linn.ivansson@schindler.com

 


Förfrågningar skickas till sales.se@schindler.com

 

Försäljningchef
Benjamin Katzler
070-589 22 80
benjamin.katzler@schindler.com

Säljare Rulltrappor
Torleif Nylén
070-593 49 59
torleif.nylen@schindler.com


Installationsledare rulltrappor
Björn Berger
070-586 79 94
bjorn.berger@schindler.com

Service och underhåll

Hitta ditt lokala kontor i listan till höger.

Eftermarknadschef
Luis Soler
070-586 10 14
luis.soler@schindler.com

 

Regionchef Norr
Anders Oldmar, Stockholm
070-586 05 01
anders.oldmar@schindler.com

Regionchef Stockholm, Göteborg, Malmö
Anders Oldmar, Stockholm
070-586 05 01
anders.oldmar@schindler.com

Regionchef Svealand/Götaland
Ann Timbäck
070-350 50 99
ann.timback@schindler.com

Kontakta någon av våra servicekontraktssäljare nedan.

Servicekontrakt Säljchef
Franck Grégoire
070-581 59 01
franck.gregoire@schindler.com

 

Servicekontrakt Storkundsavtal
Franck Grégoire
070-581 59 01
franck.gregoire@schindler.com

 

Servicekontrakt Offentliga upphandlingar
Hans Lundgren
070-661 96 02
hans.lundgren@schindler.com 

 

Servicekontrakt Stor Stockholm regionen
Saman Elyass
070-548 41 41
saman.elyass@schindler.com

 

Servicekontrakt Norrland
Saman Elyass
070-548 41 41
saman.elyass@schindler.com

 

Servicekontrakt Södra Sverige
Khristian Zamora
070-586 02 74
khristian.zamora@schindler.com

 

 

Servicekontrakt Västra Sverige
Anders Asker
070-586 02 87
anders.asker@schindler.com
 

 
 

Lager & logistik

Lager och logistikansvarig
Lars Moberg
070-586 03 25
lars.moberg@schindler.com

 

Orderadministratör
Anne Pehrsson
070-586 03 22
anne.pehrsson@schindler.com

Ledningsgruppen

Behöver du komma i kontakt med vår ledningsgrupp, finner du deras kontaktuppgifter nedan.

VD

Vikén Martarian
ledningen.se@schindler.com

HR-chef

Henrik Ekengren
ledningen.se@schindler.com